Our product range includes a wide range of phillips led light, led wall washer light, rgb led controllers, led linear profile light, 12 watt cob lights and led profiles.
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12W |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Hotel |
| Base Type | E40 |
| Working Temperature | 4500K |
| Shape | Round |
| Body Material | Ceramic |
| Warranty | 1 Year |
| Input Voltage | 220V |
| Certification | CE |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 2599 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 10 W |
| Power | 12 W |
| Light Source Type | LED |
| Application Area | Malls |
| Color | Cool White |
| Lighting Source | LED |
| Style | Modern |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Control channel | 5 ch |
| Color | RGB |
| Max load per ch | 12 A |
| Input voltage | 24 V DC |
| Control type | RF remote, DMX512 |
| Voltage | 24 V DC |
| Compatible led | CCT strip |
| Output type | Constant voltage |
| Mounting Type | Plug-In |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1600 / Meter Get Latest Price
| Length | 2 Feet |
| Body Material | Ceramic |
| Type | Surface |
| Wattage | 48 watt ,36 watt ,52 watt |
| IP Rating | IP33 |
| Color | White |
| Packaging Type | Box |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12 W |
| Brand | Philips |
| Color | Cool White |
| Usage/Application | Office |
| Color Temperature | 3000 K |
| Warranty | 2 Year |
| Lighting Type | cree led |
| Light Source | cree led |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP40 |
| Certification | RoHS |
₹ 4459 / Meter Get Latest Price
| Length | 1 Feet |
| Body Material | Aluminium |
| Type | Surface |
| Wattage | 40 Watt |
| Model Name/Number | office used profiles |
| IP Rating | IP33 |
| Color | Cool White |
₹ 1800 / Meter Get Latest Price
| Length | 4 Feet |
| Body Material | Aluminium |
| Type | Surface |
| IP Rating | IP33 |
| Color | Cool White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3600 / Meter Get Latest Price
| Length | 2 Feet |
| Body Material | Aluminium |
| Type | Led Accessories |
| Model Name/Number | LED Linear Light |
| IP Rating | IP33 |
| Color | Cool White |
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 16W |
| Type of Light | Ceiling Light |
| Color Temperature | 3000 K |
| Usage/Application | Office |
| IP Rating | IP33 |
| Warranty | 1 Year |
₹ 400 / Meter Get Latest Price
| Body Material | Aluminium |
| Type | Surface |
| Wattage | 48 watt |
| Model Name/Number | hexagon shape profile |
| Size | 50*70 |
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 8W |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 5000K |
| Shape | Round |
| Body Material | Wooden |
| Usage/Application | Home |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP40 |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Wattage | 2W |
| Lighting Color | White |
| Usage | for Shops |
| Shape | Round |
| Color | Cool White |
| Base Type | B22 |
| IP Rating | IP55 |
| Warranty | 6 Months |
| Input Voltage | 220V |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 998 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Polycarbonate |
| Install Style | Embedded |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Commercial |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Type of Light | Ceiling Light |
| Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| Control Method | App |
| Wattage | 12 WATT PER METER |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Brass |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Warm White |
| Color Temperature | 3500 K |
| Certification | CE |
| Input Voltage | 220V |
| Product Wattage | 3W |
| Warranty | 6 Months |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 230 / Meter Get Latest Price
| Material/Quality | Polyvinyl Chloride |
| Functions/Special Feature | Steady |
| Surge protection | Yes |
| Light Source Type | LED |
| Color | Yellow |
| Light Color | Cool White |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12 W |
| Light Color | Warm White |
| Warranty | 3 Year |
| Material | Aluminum |
| Input Voltage | 240V |
| Usage/Applications | Function Light |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Type | Led Accessories |
| Body Material | Metal |
| Color | 10000K |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 950 / Set Get Latest Price
| Wattage | 15W |
| Shape | Rectangular |
| Color Temperature | 6500K |
Minimum order quantity: 50 Set
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 4 W |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 3000 K |
| Material | Ceramic |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Wattage | 50W |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Acceptable Payment Mode | Online |
| Usage/Application | GARDERN FLOOD LIGHTS |
₹ 1800 / Meter Get Latest Price
| Length | 4 Feet |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Industrial |
| Design | Germany |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Packaging Type | Box |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Type of Light | Bulb |
| Power | 5 W |
| Usage/Application | Indoor |
| Body Material | Chrome |
| Voltage | 220V |
| Light Color | Cool White |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Wattage | 20W |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP33 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 15W |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Ceramic |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3 In1 CCT (6500K/4000K/3000K) |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 30 W |
| Current | constant current |
| Voltage | 220-240v |
| Warranty | 3 years |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 555 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 9W |
| Output Current (DC) | 2A |
| Output Voltage (DC) | 12V |
| Warranty | 2 Years |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 20 W |
| Light Color | Warm White |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Philips |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 5W |
| Series | Champion |
| Light Color | Warm White |
| Warranty | 3 Year |
| Material | Ceramic |
| Usage/Applications | Function Light |
₹ 650 / Meter Get Latest Price
| Shape | C-Profile |
| Usage/Application | Construction |
| Design | Germany |
| Length | 2 Feet |
| Position | Interior |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
Rahul Maini (Owner)
RM Lights & Switchgears
K-5, Lok Nayak Bhawan, Khan Market
New Delhi - 110003, Delhi, India